top of page

ZASADA 4C: MASA, CZYSTOŚĆ, SZLIF, BARWA


Ekspert w diamentach

Masa (CARAT)

Masę diamentów określa się w karatach. Skrótem jednostki jest przyjęte oznaczenie „ct”. 1 ct to 0,2 g. Masa ma istotny wpływ na wartość kamienia. Oferuje diamenty o różnorodnej masie, od 0,003 ct do ponad 15 ct. Wśród nich znajdziesz swój kamień, wyjątkowy i niepowtarzalny.

1.png
2.png

Szlif (CUT)

Wśród diamentów można wyróżnić kamienie o szlifie brylantowym okrągłym, czyli brylanty, oraz te o kształtach fantazyjnych, takich jak np. markiza, owal, bagieta, princessa, serce czy gruszka. Oceniając rozmiar, dokładnie analizowane są następujące elementy: kształt kamienia, jego i wykończenie rozmiaru. Tylko niezwykle starannie zaplanowane cięcie może uwolnić wnętrze diamentu.

Czystość (CLARITY)

Innym ważnym czynnikiem, który wpływa zarówno na cenę, jak i piękno diamentu, jest przejrzystość. Diamenty mogą mieć znamiona wewnętrzne oraz zewnętrzne zwane skazami. Kamienie o czystości P1, P2 lub P3 mają ślady widoczne pod mikroskopem przez każdego, a przez specjalistę w tej dziedzinie bez lupy.

3.png
4.png

Barwa (COLOUR)

Należy pamiętać, że różnice w wartości dwóch diamentów o tej samej wadze i rozmiarze mogą być bardzo duże, ponieważ dla wyceny ważna jest również barwa lub potocznie nazywany kolor. Najbardziej popularne barwy diamentów to te w odcieniach żółci lub szarości. Wyróżnia się również diamenty o barwach fantazyjnych, np. niebieskiej, różowej, zielonej czy czerwonej.

Piąte C:
Certyfikacja (CERTYFICATE)

Do każdego produktu z diamentami dołączony jest certyfikat zawierający charakterystykę produktu jak i opis diamentów dokonany przez rzeczoznawców, których kwalifikacje potwierdzili specjaliści Wysokiej Rady Diamentów z Antwerpii (HRD).

Ania-74.png

Zobacz kolekcje z diamentami

bottom of page