top of page
Szukaj

Barwa diamentu

Kolor diamentu oznacza jego przeźroczystość.


W diamentach kolorem podstawowym jest bladożółty, dlatego stopnie koloru są oparte na braku koloru i w rzeczywistości oznaczają stopień przezroczystości kamienia. Im mniej widoczny kolor, tym lepsza jego jakość. Jest to ważne, ponieważ kolor jest uważany za drugą najważniejszą cechą diamentu (zaraz po cięciu). Warto więc zwrócić na to szczególną uwagę podczas zakupów. Należy sprawdź klasę kolorów, zamiast polegać na własnych obserwacjach. Odcienie mogą być złudne, ponieważ ludzkie oko najpierw dostrzega jasność diamentu pod wpływem światła, a następnie widzi jego rzeczywisty kolor. Z tego powodu niektóre diamenty wyglądają na bezbarwne, podczas gdy w rzeczywistości mają widoczny kolor i dlatego klasyfikuje się je jako mniej wartościowe.

Skala Koloru


Skala kolorów Gemmological Institute of America (GIA) jest wyznacznikiem branżowego standardu klasyfikacji diamentów. Kolor diamentów GIA waha się od D (bezbarwny) do Z (jasnożółty lub brązowy). Wiele osób pyta, dlaczego skala oceny diamentów GIA zaczyna się od D. System Arcane wykorzystuje oceny AC, 13 i IIII i tak dalej. GIA zdecydowała się na standaryzację tych różnych systemów i rozpoczyna swoją skalę od D.


Jaki kolor wybrać


Zastanawiasz się, jaki kolor diamentu jest najlepszy? Wszystko zależy od twojego budżetu.


Podjęcie decyzji, zależy również od tego jaki rozmiar, kształt i ustawienie diamentu Cię interesuje. Możesz sporo zaoszczędzić, wiedząc, jak kolor wpływa na dane atrybuty brylantów.


Comments


bottom of page