top of page
Szukaj

Waga w karatach

Historia Diamentowego Karata


Termin karat wywodzi się od starożytnej metody ważenia metali szlachetnych i kamieni opartych na nasionach drzewa chleba świętojańskiego, które uważa się za równe wagowo. Dopiero w 1907 roku na IV Kongresie Miar i Wag uzgodniono, że jeden karat diamentu odpowiada 200 mg, czyli 0,2 grama diamentu. Karaty można również mierzyć w punktach; 100 punktów to pełny karat.


Co to jest karat?


Termin karat oznacza wagę diamentu, a nie jego wielkości. Jednym z nieporozumieniem jest to, że większa waga w karatach jest zawsze lepsza niż mniejsza waga w karatach. Chociaż w jakiś sposób prawdą jest, że im większy kamień tym wyższy status to waga w karatach nie jest równoznaczna z blaskiem diamentu. Efektem dobrze wykonanego kroju jest piękne, lśniące światło. W efekcie diament o dużej wadze w karatach, ale niskim szlifie może wyglądać na mniejszy niż diament o mniejszej wadze w karatach i bardzo dobrym szlifie.


Cena na podstawie karat


Diamenty o większej wadze w karatach są wycinane z większych szorstkich kryształów które są trudniejsze do wydobycia niż mniejsze kryształy. Dlatego stosunek wagi w karatach do ceny zależy od rzadkości lu dostępności surowego kryształu. Cena w karatach jest również funkcją poszukiwania chropowatych kryształów o pożądanej barwie oraz cechach wewnętrznych i zewnętrznych, które pozytywnie wpłyną na stopień ostrzenia diamentu.


Dodatkowe wskazówki przy zakupie diamentów


1. Niektóre ustawienia mogą sprawić że diament będzie wydawał się większy niż jest w rzeczywistości. Bardzo powszechnym ustawieniem pozwalającym osiągnąć ten efekt jest aureola. To ustawienie zawiera mały pierścionek z brylantem wokół środkowego kamienia.


2. Rozmiar paska wpływa na karatowy wygląd diamentu. Wybranie cienkiego paska tworzy kąt widzenia który sprawia że ​​środkowy kamień wydaje się większy. Popularnym paskiem do tego celu jest pavé do którego osadzone są małe diamenty.

3. Całkowita waga w karatach (CTTW). Całkowita waga w karatach to miara wszystkich diamentów w danym kawałku razem. Pamiętaj więc by zapytać o wagę każdego diamentu podczas zakupu, a nie tylko największego.

Comments


bottom of page